Preloader

���������� �������� ������������

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار مشابه
  3. ���������� �������� ������������
آرتميا ميگوي کوچکي که اندازه آن به سختي به  1 سانتي متر ميرسد. امروزه بخه جز جدايي ناپذير صنعت شيلات تبديل شده است. آرتميا که به معناي گوشواره آبي است براي اولين بار آکواريوم عمومي سانفرانسيسکو موفق به جمع آوري و خشک کردن تخم آن شد و از نيمه دوم قرن  نوزدهم به بعد مطالعات و تحقيقات وسيعي در رابطه با آن شکل گرفت. 

در ايران براي اولين بار در سال 1351 د رپرورش ماهيان خاوياري از آرتميا استفاده شد و امروزه سالانه بيش از 2000 تن سيست گوشواره آبي توليد و مورد استفاده قرار مي گيرد که سالانه مصرف سيست د رکشور ما چيزي حدود 13200 کيلوگرم است که 6000 کيلو گرم آن در بخش ماهيان زينتي استفاده مي شود.

خواستگاه اصلي آرتميا دياچه هاي کوچک و بزرگ نمک است که در بسياري از موارد به جز آرتميا موجود ديگري توان زيست  و توليد مثل در اين درجه از شوري را ندارد، همزيستي فوق العاده نسيبت به شوري ، دما و غذا اين موجود را به يکي از شگفت انگيزترين موجودات زمين بدل کرده است. 

در طبيعت آرتميا را مي توان در آب هايي با شوري 100 گرم در ليتر و دماي متغيير يافت با اين وجود بهترين شرايط فزيولوژيکي در شوري بين 32 تا 65 گرم ، دماي بين 19 تا 25 و ph  بين 6.5 تا 8 شکل مي گيرد. 

سطح پراکنش و انواع مختلف آن بسيار وسيع و متنوع است  که شامل : خليج سانفرنسيسکو ، تبت، مغولستان ، تونس ، کانادا، ايران و... است که نژادهاي : 

پارتنوژنتيک، اروميانا و... را شامل مي شود که در نگاه اول همه به هم شبيه ولي از نظر اندازه، رژيم غذايي و نحوه توليد مثل متفاوتند.

آرتميا يکفيلتر کننده غير انتخابي است و در طبيعت از فيتوپلانگتون هايي که  اندازه اي از 2 تا 50 ميکرون را داشته باشند تغذيه ميکنند . هرچند که براي تکثير و پرورش آن به جز ميکروجلبک ها از غذايي مانند:

پود سويا، سبوس برنج، سبوس ذرت، مخمر و... مي توان بهره جست. 

تفاوت هاي جنسي در آرتميا کاملا مشخص و واضح است :

ماده ها داراي کيسه تخم در انتهاي بدن

نرها داراي دو چنگک بزرگ برا يگرفتن ماده ها هستند.

يکي از خصوصيات آرتميا توليد مثل متفاوت و منحصر به فردي است که مطمئنا نتيجه تکامل در طي ساليان متمادي است ، با شروع فصل بهار و کم شدن غلظت نمک درياچه ها و شکوفايي پلانگتوني آرتميا متوجه شرايط مساعد شده و شروع به آزاد سازي ناپلي يا همان بچه ميگوي کوچک ميکند. 

در بهترين حالت دوره بلوغ جسمي ناپلي ها 12 روز و بلوغ جنسي 17 روز گزارش شده است. که البته بسته به نژاد، نوع تغذيه و پراکنش آرتمياها کاملا متفاوت است. 

با شروع فصل سرما ، نبود فيتو پلانگتون ها ، خشکسالي ها و بالا رفتن غلظت نمک درياچه ها آرتميا متوجه شرايط نامساعد شده و براي تدوام نسل شروع به آزاد سازي سيست و بيومس ميکنند.تگ ها :


ارسال نظر

 
 
 

نظرات

در حال حاضر نظری ارسال نشده است

شما می توانید به عنوان اولین نفر نظر خود را ارسال نمایید

درباره کارگستر

موسسه آموزشی کارگستر از سال 1386 در استان البرز(کرج) به شماره ثبت 1063 به عنوان برگزارکننده دوره های آموزش مهارتی بخش کشاورزی و منابع طبیعی تاسیس گردیده.این موسسه با توجه به نیاز بخش کشاورزی به آموزش های مهارتی فعالیت خویش را در زمینه ی  اجرای دوره های مهارتی که شبیه به آموزش فنی و حرفه ای کشور می باشد,شروع و مشغول فعالیت در سطح استان البرز و کشور می باشد
همچنین  تمام مربی های این موسسه دارای هم اطلاعات آکادمیک و تخصصی در رشته های مورد نظر هستند  و هم  به صورت میدانی دارای تجربه کاری می باشند. 
شعار موسسه کارگستر خود اشتغالي است. 
 
 

تماس با کارگستر

آدرس دفتر : کرج، میدان شهدا، ساختمان سلوک، طبقه سوم، واحد 15

شماره تماس : 02632285541

فکس : --

موبایل مدیریت : 09124644323


پست های الکترونیکی :

piruzmohammadkhani@gmail.com
ml09305659252@gmail.com

گالری کارگستر

بازدیدهای امروز : 954
بازدیدهای دیروز : 203
کل بازدیدها : 493887