Preloader

پرورش ماهي آرتميا

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار مشابه
  3. پرورش ماهي آرتميا
آرتميا ميگوي کوچکي که اندازه آن به سختي به  1 سانتي متر ميرسد. امروزه بخه جز جدايي ناپذير صنعت شيلات تبديل شده است. آرتميا که به معناي گوشواره آبي است براي اولين بار آکواريوم عمومي سانفرانسيسکو موفق به جمع آوري و خشک کردن تخم آن شد و از نيمه دوم قرن  نوزدهم به بعد مطالعات و تحقيقات وسيعي در رابطه با آن شکل گرفت. 

در ايران براي اولين بار در سال 1351 د رپرورش ماهيان خاوياري از آرتميا استفاده شد و امروزه سالانه بيش از 2000 تن سيست گوشواره آبي توليد و مورد استفاده قرار مي گيرد که سالانه مصرف سيست د رکشور ما چيزي حدود 13200 کيلوگرم است که 6000 کيلو گرم آن در بخش ماهيان زينتي استفاده مي شود.

خواستگاه اصلي آرتميا دياچه هاي کوچک و بزرگ نمک است که در بسياري از موارد به جز آرتميا موجود ديگري توان زيست  و توليد مثل در اين درجه از شوري را ندارد، همزيستي فوق العاده نسيبت به شوري ، دما و غذا اين موجود را به يکي از شگفت انگيزترين موجودات زمين بدل کرده است. 

در طبيعت آرتميا را مي توان در آب هايي با شوري 100 گرم در ليتر و دماي متغيير يافت با اين وجود بهترين شرايط فزيولوژيکي در شوري بين 32 تا 65 گرم ، دماي بين 19 تا 25 و ph  بين 6.5 تا 8 شکل مي گيرد. 

سطح پراکنش و انواع مختلف آن بسيار وسيع و متنوع است  که شامل : خليج سانفرنسيسکو ، تبت، مغولستان ، تونس ، کانادا، ايران و... است که نژادهاي : 

پارتنوژنتيک، اروميانا و... را شامل مي شود که در نگاه اول همه به هم شبيه ولي از نظر اندازه، رژيم غذايي و نحوه توليد مثل متفاوتند.

آرتميا يکفيلتر کننده غير انتخابي است و در طبيعت از فيتوپلانگتون هايي که  اندازه اي از 2 تا 50 ميکرون را داشته باشند تغذيه ميکنند . هرچند که براي تکثير و پرورش آن به جز ميکروجلبک ها از غذايي مانند:

پود سويا، سبوس برنج، سبوس ذرت، مخمر و... مي توان بهره جست. 

تفاوت هاي جنسي در آرتميا کاملا مشخص و واضح است :

ماده ها داراي کيسه تخم در انتهاي بدن

نرها داراي دو چنگک بزرگ برا يگرفتن ماده ها هستند.

يکي از خصوصيات آرتميا توليد مثل متفاوت و منحصر به فردي است که مطمئنا نتيجه تکامل در طي ساليان متمادي است ، با شروع فصل بهار و کم شدن غلظت نمک درياچه ها و شکوفايي پلانگتوني آرتميا متوجه شرايط مساعد شده و شروع به آزاد سازي ناپلي يا همان بچه ميگوي کوچک ميکند. 

در بهترين حالت دوره بلوغ جسمي ناپلي ها 12 روز و بلوغ جنسي 17 روز گزارش شده است. که البته بسته به نژاد، نوع تغذيه و پراکنش آرتمياها کاملا متفاوت است. 

با شروع فصل سرما ، نبود فيتو پلانگتون ها ، خشکسالي ها و بالا رفتن غلظت نمک درياچه ها آرتميا متوجه شرايط نامساعد شده و براي تدوام نسل شروع به آزاد سازي سيست و بيومس ميکنند.تگ ها :


ارسال نظر

 
 
 

نظرات

در حال حاضر نظری ارسال نشده است

شما می توانید به عنوان اولین نفر نظر خود را ارسال نمایید

درباره کارگستر

آموزشگاه فني و حرفه اي کارگستر با مجوز رسمي از سازمان فني و حرفه اي استان البرز و شماره ثبت 1063 
زمينه فعاليت:
1- آموزش رشته هاي کشاورزي با ارائه مدرک فني و حرفه اي 
2- خريد و فروش محصولات توليدي کارآموزان
3- اجرا تخصصي رشته هاي گلخانه، دامپروري و زراعت وزنبورداري
4- تهيه طرح هاي توجيهي براي اخذ وام  و مجوزات رسمي
آموزش به بيش از 15000 کارآموز، اجراي 1000 پروژه مشاغل خانگي، کوچک و نيمه صنعتي بخشي از اعتبارات ماست.

تماس با کارگستر

آدرس دفتر : کرج، میدان شهدا، ساختمان سلوک، طبقه سوم، واحد 15

شماره تماس : 02632285541

فکس : --

موبایل مدیریت : 09124644323


پست های الکترونیکی :

piruzmohammadkhani@gmail.com
ml09305659252@gmail.com

گالری کارگستر

بازدیدهای امروز : 317
بازدیدهای دیروز : 513
کل بازدیدها : 791685