Preloader

گل گاو زبان

  1. صفحه اصلی
  2. مقالات مشابه
  3. گل گاو زبان
شرايط آب و هوايي کوهستاني سردسير و نميه مرطوب که در طول بهار و تابستان داراي بارانهاي متناوب هستند، براي کشت اين گياه مفيد است. کشت گاو زبان در دو فصل پاييز و بهار انجام مي شود و بهترين روش کاشت بذر د رفصل پاييز است. 

عمق کاشت ...... و فاصله  ميان بوتها ........ و فاصله ميان رديف ها 60 تا 70 سانتي متر است و ميزان مثرف بذر در هر هکتار 4 کيلوگرم است. عمر مفيد بوته گل گاو زبان 2 سال و بيشينه عمر آن 4 سال است.

بذور گل گاو زبان طي 5 تا 21 روز و در دماي 21 درجه سانتيگراد جوانه مي زنند. گل گاو زبان را مي توان از اوايل تا اواخر بهار در داخل خانه يا مستقيما خارج از خانه پس از آن که خاک گرم شد کاشت.

کشت در داخل خانه بطور معمول 4 تا 8 هفته قبل از کشت بيرون انجام ميگيرد. بذور در عمق 3 سانتي متر درسيني کشت يا گلدان حاوي خاک کمپوست دار کاشته شود. اطمينان حاصل شود که بستر کشت مرطوب باشد (اما خيس نباشد). اطراف ظروف کشت را با پلاستيک بپوشانيد تا جوانه زني بهتر صورت گيرد. 

براي انتقال نشاي گل گاو زبان دقت شود تا به ريشه هاي آن صدمه وارد نشود. اگر مي خواهيد کشت اين گياه را به صورت مستقيم در مکان اصلي انجام دهيد  بهتر است خاک مناسب را به خوبي شخم زده و بذور را کمي عميقتر يعني تا عمق 10 سانتيمتري کشت کنيد.

40 تا 50 سانتيمتري بين هر گياه و بين رديف هاي 6 تا 70 سانتي متر قرار دهيد و به خوبي آّياري را انجام دهيد.

گياهچه ها پس از جوانه زني بسرعت رشد کرده و از علفهاي هرز بخوبي قابل تشخيص مي شوند.

تاريخ کاشت بذر از اواخر اسفند ماه تا خرداد ماه است چنانچه منطقه داراي زمستان خيلي سرد نباشد عمليات کاشت را مي توان در پاييز انجام داد که د راين صورت گياهان سبز شده در ارديبهشت سال بعد به گل مي نشينند در حالي که گياهان کاشته شده در بهار هيچوقت زودتر از ماه تير گل نمي دهند. اما زمينهاي کوهپايه اي براي کشت آن مناسبتر است.

شرايط مناسب آب و هوايي هنگام گلدهي گل گاو زبان و رعايت اصول بهزراعي از مهمترين دلايل افزايش برداشت گل گاو زبان مي باشد . وجين علفهاي هرز مزراع گل گاو زبان ، به دفعات بايد انجام گيرد.

در مناطقي که بارندگي به اندازه کافي و پراکندگي بارش آن مناسب باشد ، کشت به صورت ديم صورت مي گيرد. اما در مناطق خشک نياز به آبياري مرتب است. مهمترين آفت اين گياه کرم برگ خوار است که بيشترين خسارت خود را د رزمان برداشت به گياه مي زند و چون د راين زمان مبارزه شيميايي صلاح نيست ، لازم است از مبارزه زيست شناختي استفاده شود.

اهميت داروئي گل گاوزبان:

اين گياه حاوي مواد موسيلاژ، قندي، تانن و ترکيبات فنلي و نيز مقدار کمي آلکالوئيد است (آرام بخش).

گياه گل گاو زبان به عنوان يکي از غني ترين منابع اسيدهاي چرب اصلي بشمار مي رود. بطوريکه از آن به عنوان غني ترين منبع شناخته شده براي گاما اسيد لينوئيک د رنزد بشر معرفي شده است.

گاو زبان حواس پنچگانه آدمي را تقويت مي کند. دمکرده آن نشاط آور بوده و رنگ رخسار را باز مي کند. سينه را نرم مي کند. تنگي نفس و درد گلو را سفا مي دهد. دلهره و وحست را ازبين مي برد. غم و غصه را کم کرده و براي کساني که با خود حرف مي زنند بسيا رخوب است. از برگهاي تازه آن براي درمان جوشهاي چرکي دهان  و درمان برفک استفاده ميشود.تگ ها :


ارسال نظر

 
 
 

نظرات

در حال حاضر نظری ارسال نشده است

شما می توانید به عنوان اولین نفر نظر خود را ارسال نمایید

درباره کارگستر

آموزشگاه فني و حرفه اي کارگستر با مجوز رسمي از سازمان فني و حرفه اي استان البرز و شماره ثبت 1063 
زمينه فعاليت:
1- آموزش رشته هاي کشاورزي با ارائه مدرک فني و حرفه اي 
2- خريد و فروش محصولات توليدي کارآموزان
3- اجرا تخصصي رشته هاي گلخانه، دامپروري و زراعت وزنبورداري
4- تهيه طرح هاي توجيهي براي اخذ وام  و مجوزات رسمي
آموزش به بيش از 15000 کارآموز، اجراي 1000 پروژه مشاغل خانگي، کوچک و نيمه صنعتي بخشي از اعتبارات ماست.

تماس با کارگستر

آدرس دفتر : کرج، میدان شهدا، ساختمان سلوک، طبقه سوم، واحد 15

شماره تماس : 02632285541

فکس : --

موبایل مدیریت : 09124644323


پست های الکترونیکی :

piruzmohammadkhani@gmail.com
ml09305659252@gmail.com

گالری کارگستر

بازدیدهای امروز : 27
بازدیدهای دیروز : 353
کل بازدیدها : 791748