Preloader

تکثير و هرس گل محمدي

  1. صفحه اصلی
  2. مقالات مشابه
  3. تکثير و هرس گل محمدي
ازدياد گل محمدي:

گل محمدي را مي توان به روش هاي مختلفي از جمله ، خوابانيدن، پيوند زدن، قلمه زدن و ازدياد از طريق پاجوش ، تکثير کرد. در کشور ما دو روش "قلمه زدن" و "استفاده از پاجوش" رايج است. هر گياه مادري گل محمدي ، به طور متوسط 20 تا 60 عدد پاجوش توليد مي کند. اين پاجوش ها به سرعت رشد مي کنند. بيشترين تعداد خار بر روي پاجوش هاي جوان مشاهده مي شود. از آبان ماه تا اوايل اسفند ماه ، پاجوش ها را به محل مورد نظر انتقال داده و مي کارند. پاجوش ها به فاصله 3متر از يکديگر بر روي پشته هايي به فاصله 4 متر و در چاله(حفره) به تعداد 2-3 عدد کاشته مي شوند.

بررسي ها نشان داده است، در تهيه قلمه که معمولا از گل محمدي ميمند تهيه مي شود. دردرجه اول قلمه هاي سخت (خشبي) و در درجه دوم قلمه هاي نيمه سخت (نيمه خشبي) بيشترين مقدار ريشه زايي را داشته اند.

قلمه بايد به ضخامت يک مداد و به طول 20 سانتي متر باشد و از بخش هاي چوبي شده و در حال خواب، انتخاب شود. در ادامه بايد جوانه هاي انتهايي را حذف کرده. بهتر است انتهاي قلمه را در يک پودر هورموني ريشه زايي فرو برده و سپس قلمه را در عمق 10- 7/5 سانتي متري گلدان يا زمين کاشت.

بستر کشت بهتر است 50 درصد خاک باغچه و 50 درصد ماسه شسته باشد.

هرس گل محمدي:

گل محمدي براي گل دهي احتياج به هرس ندارد. معمولا هرس به دو منظور انجام ميگيرد: "اول، حذف شاخه هاي خشک شده، آفت زده و مزاحم" و "دوم ، جلوگيري از وجود آمدن شاخه هاي بلند که چيدن گل را مشکل مي کند."

"هرس اوليه" برا ي فرم دهي درختچه ها و تحريک شاخه زايي و هرس فصلي براي حذف بخش هاي مرده و بيمار انجام مي شود.

و کلي مطالب مفيد و کاربردي که در دوره هاي آموزشي مي آموزيد.تگ ها :


ارسال نظر

 
 
 

نظرات

در حال حاضر نظری ارسال نشده است

شما می توانید به عنوان اولین نفر نظر خود را ارسال نمایید

درباره کارگستر

موسسه آموزشی کارگستر از سال 1386 در استان البرز(کرج) به شماره ثبت 1063 به عنوان برگزارکننده دوره های آموزش مهارتی بخش کشاورزی و منابع طبیعی تاسیس گردیده.این موسسه با توجه به نیاز بخش کشاورزی به آموزش های مهارتی فعالیت خویش را در زمینه ی  اجرای دوره های مهارتی که شبیه به آموزش فنی و حرفه ای کشور می باشد,شروع و مشغول فعالیت در سطح استان البرز و کشور می باشد
همچنین  تمام مربی های این موسسه دارای هم اطلاعات آکادمیک و تخصصی در رشته های مورد نظر هستند  و هم  به صورت میدانی دارای تجربه کاری می باشند. 
شعار موسسه کارگستر خود اشتغالي پايدار است. 
 از سال 1400 موسسه زير نظر فني حرفه اي استان البرز همچنان فعال مي باشد.
 

تماس با کارگستر

آدرس دفتر : کرج، میدان شهدا، ساختمان سلوک، طبقه سوم، واحد 15

شماره تماس : 02632285541

فکس : --

موبایل مدیریت : 09124644323


پست های الکترونیکی :

piruzmohammadkhani@gmail.com
ml09305659252@gmail.com

گالری کارگستر

بازدیدهای امروز : 449
بازدیدهای دیروز : 1563
کل بازدیدها : 562468