Preloader

نگهداری و پرورش بز

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار مشابه
  3. نگهداری و پرورش بز
با وجود اینکه گاوها شیر بیشتری نسبت به بز تولید میکنند و بز سهم بسیار ناچیزی از تولید شیر را دارد، 

چرا بز نگهداری می شود؟؟

جواب این سوال را میتوان با توجه به محاسن متعددی که برای پرورش بز بیان شده است ، پیدا کرد:

 

1- قدرت سازگاری و تطابق بز با شرایط گرم و خشک بهتر از گوسفند و گاو است  .

معمولا  80 درصد بزهای دنیا در نواحی خشک حاره ای و نیمه حاره ای که پرورش دام های دیگر با موفقیت چندانی همراه نمی باشد ، وجود دارد.

2- عدم نیاز به سرمایه گذاری زیاد در اشتغال بز باعث می شود افراد ضعیف و کم بودجه نیز که قادر به خرید گاو نیستند ، به پرورش این دام مبادرت ورزند. 

همین طور به دلیل کوچکی جثه ، زنان و بچه ها نیز می توانند به نگهداری و پرورش آن به ویژه برای تولید شیر به مدت زیاد اقدام کنند.

3-از نظر تولید مثلی بز به مراتب بارورتر از گوسفند و گاو است . در مناطق معتدله دو قلو زایی امری طبیعی و در مناطق گرمسیری اگر بزها خوب تغذیه شوند سه یا چهار قلوزایی نیز فراوان مشاهده می شود. مسلما این تولید مثل بالا میتواند به تولید گوشت و شیر بیشتر کمک کند.

4- در حرفه پرورش بز مانند گاو نیاز به تجهیزات مدرن و گران قیمت نیست.

5- تنوع تولیدات در بز نیز وجود دارد. گوشت ، شیر، الیاف ، پوست و غیره از جمله تولیدات بز هستند . در این میان تولید شیر در بز به وِیژه در مناطقی  که شرایط برای پرورش گاو مشکل است حائز اهمیت فراوان و میتواند نقش مهمی در تامین پروتئین حیوانی مورد نیاز مردم داشته باشد.

6- بزها زودتر از گاو به مرحله تولید شیر میرسند به این صورت که معمولا وقتی یک بزغاله به وزنی در حدود 35 کیلوگرم میرسد، میتواند بارور شود . 

چنانچه بزها خوب تغذیه شوند در سن 7 تا 10 ماهگی  به این وزن میرسند . دوره آبستنی بز هم حدود 5 ماه است. بنابراین بزها در سنی 12-15 ماهگی می توانند شروع به تولید شیر کنند و تا حدود 10 ماه نیز به تولید شیر ادامه میدهند.

7- شیر بز در مقایسه با شیر دام های دیگر زودتر هضم می شود.درصد چربی و پروتئین شیر بز به شیر انسان نزدیکتر است. در شیر بز گلبولهای چربی به صورت ذرات ریز هستند و اسیدهای چربآن عمدتا زنجیر کوتاه هستند و این امر سبب شده است قابلیت هضم آن بهتر شود.

8- بزها نسبت به بیماری ها مقاومتر هستند . چنین مزیتی برای استفاده از شیر آنها حائز اهمیت است. شیر گاو فاقد چنین خصوصیتی است و میتواند یک تهدید مهم در مناطق آلوده برای انسان باشد.

9- بزها تمایل بیشتری به سرشاخه خواری دارند . همین امر ضمن اعمال هرس طبیعی و جلوگیری از رشد علفهای هرز و مهاجم باعث می شود تا این دام ها در جستجوی چندین منبع غذایی کیلومتر ها راه بروند و به طور طبیعی جلودار گله ها گوسفند باشند.

حدود 60 درصد از خوراک روزانه بزها از سرشاخه ها و بوته ها تامین میگردد. 

10- بزهای شیری به خصوص بزهای اصلاح شده (مانند بز نژاد شیری سانن و آلپاین) در مقایسه با گاو از مقدار معینی ماده حخوراکی ، میتوانند شیر بیشتری تولید کنند.

11- بزها مقاومت بیشتری در مقابل کم آبی دارند. مقاومت بز به کم آبی پس از شتر در رتبه دوم قرار دارد. این مقاومت که ناشی از سازگاری های فیزیولوژیکی است در مناطقی چون ایران که با محدودیت منابع آبی به وِیژه در سطح مراتع روبرو است، خصوصیت برجسته ای است.تگ ها :


ارسال نظر

 
 
 

نظرات

در حال حاضر نظری ارسال نشده است

شما می توانید به عنوان اولین نفر نظر خود را ارسال نمایید

درباره کارگستر

       

موسسه کارگستر از سال 1386 در استان البرز(کرج) به شماره ثبت 1063 این افتخار را دارد که در استان البرز (کرج) در زمینه برگزاری دوره ه های آموزشی رشته های کشاورزی مانند : پرورش بلدرچین، مرغ بومی، بوقلمون، طیور و پرندگان زینتی و غیره همچنین دررشته های دامپروری مانند : پرورش دام سنگین، دام سبک، شترمرغ و.... همچنین در رشته های شیلات مانند: پرورش ماهیان سرد آّبی و گرمابی ، زالو، قورباغه و... همچنین در رشت های باغبانی و زراعت مانند : کشت گلخانه ای سبزی و صیفی ، کشت زعفران زمینی و گلخانه ای، کشت گیاهان دارویی و.... همچنین در رشته های حشره شناسی مانند : پرورش ملخ و عقرب شروع به فعالیت نموده است .

 مدیریت موسسه آتیه نگاه سبز کارگستر  توسط مهندس پیروز محمدخانی :

<

تماس با کارگستر

آدرس دفتر : کرج، میدان شهدا، ساختمان سلوک، طبقه سوم، واحد 15

شماره تماس : 02632285541

فکس : --

موبایل مدیریت : 09124644323


پست های الکترونیکی :

piruzmohammadkhani@gmail.com

گالری کارگستر

بازدیدهای امروز : 245
بازدیدهای دیروز : 570
کل بازدیدها : 193851