Preloader

پرواربندی شتر

  1. صفحه اصلی
  2. مقالات مشابه
  3. پرواربندی شتر

ترویج و اموزش کشاورزی
🌷🌷🌷
🐫مراقبت‌های دوره نوزادی شتر

حساس ترين دوره زندگي هر دام، دوره نوزادي است. رعايت نکته هاي بهداشتي در هنگام زايمان و دادن آغوز پس از تولد به مقدار لازم بسيار مهم است. همچنين توجه به نوزاد براي خوردن شير مادر در ماههاي اول زندگي بسيار اهميت دارد. اگر اين نکته ها رعايت نشود، باعث کند شدن رشد نوزاد و حتي مرگ آن مي شود. اگر بچه شتر آزاد گذاشته شود تا بيشتر از اندازه معمول شير بخورد، دچار ناراحتي هاي معده و روده مي شود. به اين ترتيب، اسهال و مرگ و مير در بين نوزادها زياد مي شود. اگر شتر ماده شير زيادي داشته باشد، ابتدا روزانه تا يک ليتر شير به نوزاد داده مي شود. کم کم با بيشتر شدن سن نوزاد مقدار شير را هم زياد مي کنند. براي کنترل شير خوردن نوزاد بايد سرپستان هاي مادر را با کيسه يا تور سيمي سبدي شکل ببنديم که به آن مايه بند مي گويند. با اين کار بچه شتر نمي تواند هر موقع به پستان مادر دسترسي داشته باشد. در ابتداي تولد، با يک سرپستان مادر را در اختيار نوزاد قرار مي دهند سپس دو سرپستان و به مرور زمان بقيه سرپستان ها را در اختيار بچه شتر قرار مي دهند.

به طوري که در سن هشت تا نه ماهگي بچه شتر، تمام سرپستان هاي مادر را براي شير خوردن در اختيار او قرار مي دهند. يک شتر ماده خوب مي تواند تا ده ليتر شير توليد کند. از زمان تولد تا سه هفتگي نوزاد، سخت ترين زمان براي نگهداري بچه شتر است. زيرا در اين زمان بچه شترها بسيار حساس هستند. بيشترين تعداد مرگ و مير بچه شترها در اين دوره است. بچه شتر در سن يک هفتگي تا حدودي قوي تر شده و مي تواند مادر خود را در مرتع دنبال کند. در سن چهار تا پنج هفتگي بچه شتر، شروع به خوردن علف مي کند. در اين زمان با کم کردن شير روزانه او را وادار به خوردن علوفه مي کنيم. وزن بچه شتر در سه ماهگي حدود هفتاد و پنج تا هشتاد و پنج کيلوگرم است. در سن نه ماهگي بچه شتر را از شير مي گيرند. اما زماني که وضع علوفه مناسب نباشد تا سن پانزده ماهگي نيز مي تواند شير مادر را بخورد.
🐪🐪🐪

🐫تربيت شتر برای کارکردن

اگر بخواهيم از شتر استفاده به خصوصي بکنيم، بايد براي همان کار آن را تربيت کنيم، براي مثال شتري که در مزرعه کار مي کند بايد قوي و بزرگ باشد. شتري که بايد راه هاي طولاني را طي کند بايد اندام متوسط، چابک و تا حدودي سبک وزن باشد. همچنين شترهاي سواري هم بايد داراي دست و پاي بلند و کشيده و چالاک و تيزرو باشند، به اين شترها جمازه مي گويند. بعضي شترهايي را که براي باروري و جفت گيري زياد مناسب نيستند، مي توانيم اخته کنيم. با اين کار از به وجود آمدن شترهاي ضعيف که براي پرورش مناسب نيستند، جلوگيري مي کنيم. به علاوه از ناآرامي هاي فصل جفت گيري درگله نيز کم مي شود. نکته بسيار مهم اين است که براي حفظ قدرت بدني شتر نر بايد آن را در سن چهار تا شش سالگي اخته کرد.
🐪🐪🐪
🐫اصطبل شتر

اگر بخواهيم براي شتر اصطبل درست کنيم لازم است که تنها از سه طرف ديوار را بالا بياوريم. سپس يک سقف مناسب که آب باران وارد آن نشود بر روي اين سه ديوار قرار بدهيم. اما بايد دقت کرد که طرف باز اصطبل به سوي جهت وزش باد نباشد. به اين ترتيب، مي توانيم شترها را از باد و باران و نور خورشيد حفظ کنيم. اصطبل بايد در محل بلندتري نسبت به زمين هاي اطراف خود ساخته بشود. چون ممکن است آب باران در آن جمع بشود. براي هر شتر بايد از ديگر شترها حدود دو متر فاصله داشته باشد. اين کار باعث مي شود تا شترها آهسته تر غذا بخورند. همچنين شترهاي ضعيف نيز به اندازه کافي از غذاي موجود استفاده کنند. در تابستان، مي توان شترها را در فضاي باز که کف آن شن و ماسه باشد، نگهداري کرد.
🐪🐪🐪
🐫پرواربندی شتر

پرواربندي شتر در ايران به تازگي رواج پيدا کرده است. زيرا پرورش بيشتر از راه تغذيه دستي به خوبي انجام شده است. در پرواربندي، دست کم بايد تعداد شترها بيست نفر باشد تا نتيجه مناسبي داشته باشيم.

🐫دو نکته مهم و ضروري در پرواربندي

الف- ظاهر مناسب :

شترهايي که براي پرواربندي انتخاب مي شوند، بايد استخوان بندي درشت و کشيده داشته باشند. همچنين بيماريهاي پوستي نداشته و سالم باشند.

ب- جداسازي شترها :

در پرواربندي شتر بايد شترهاي ماده را جدا و دور از ديد شتر نر نگهداري کرد. به اين ترتيب شترهاي نر ناآرام نمي شوند و خوب غذا میخورند.

 ارسال نظر

 
 
 

نظرات

در حال حاضر نظری ارسال نشده است

شما می توانید به عنوان اولین نفر نظر خود را ارسال نمایید

درباره کارگستر

       

 

 

آموزشگاه و موسسه کارگستر از سال 1386 تا کنون (1398) در استان البرز(کرج) به شماره ثبت 1063 این افتخار را دارد که در استان البرز (کرج) در زمینه برگزاری دوره ه های آموزشی رشته های کشاورزی مانند : پرورش بلدرچین، مرغ بومی، بوقلمون، طیور و پرندگان زینتی و غیره همچنین دررشته های دامپروری مانند : پرورش دام سنگین، دام سبک، شترمرغ و.... همچنین در رشته های شیلات مانند: پرورش ماهیان سرد آّبی و گرمابی ، زالو، قورباغه و... همچنین در رشت های باغبانی و زراعت مانند : کشت گلخانه ای سبزی و صیفی ، کشت زعفران زمینی و گلخانه ای، کشت گیاهان دارویی و.... همچنین در رشته های حشره شناسی مانند : پرورش ملخ و عقرب شروع به فعال

تماس با کارگستر

آدرس دفتر : کرج، میدان شهدا، ساختمان سلوک، طبقه سوم، واحد 15

شماره تماس : 02632285541

فکس : --

موبایل مدیریت : 09124644323


پست های الکترونیکی :

piruzmohammadkhani@gmail.com

گالری کارگستر

بازدیدهای امروز : 185
بازدیدهای دیروز : 388
کل بازدیدها : 105914