Preloader

پرورش غاز

  1. صفحه اصلی
  2. مقالات مشابه
  3. پرورش غاز
با توجه به سهولت نغذیه و نگهداری غاز و همچنین مقاومت نسبی آن در برابر بیماری ها و عوامل محیطی می توان پرورش این پرنده را در مناطقی از کشور که چراگاه ها ی مناسبی دارد توصیه کرد و از جمله مزایای پرورش آن است.

پرورش غاز بسیار آسان تر و به صرفه تر از سایر طیور است . 

معرفی غازها :

1- غاز سفید : چثه ای ظریف و نسبتا بزرگ دارند، گردنی دراز ، سر و منقاری باریک و شبیه به قو هست. رنگ منقار و پاها کمی گلی رنگ است. 

2- غاز الوان : کوتاهتر ، گردتر، پهنتر از غازهای سفید بوده و از نظر جثه نسبت به غازهای سفید بزرگتر و سنگین تر هستند . معمولا ناحیه سر و پاهای روی بال و قسمت خارجی آنها و ناحیه دم خاکستری روشن تا تیره بوده و بقیه نواحی کاملا سفید هستند.

3- غاز خاکستری : معمولا جثه ای بزرگتر و سنگین تر از غازهای سفید و الوان دارندو رنگ منقاره و پاها قرمز می باشد.

 

نحوه پرورش و نگهداری غاز:

نحوه نگهداری غاز ها در منطقه ها به صورت آزاد، نیمه باز ، بسته در طول می باشد.

نگهداری غاز برای جوجه کشی:

دسته های 250 قطعه ای غازهای پرورشی را که در سن 30 هفتگی در ماده ها با وزنی در حدود 8 کیلو گرم و در نرها 9 الی 9.5 کیلوگرم پیدا کرده و به سه روش زیر نگهداری می کنند:

1-به طور آزاد در چراگاه با استفاده از نور طبیعی 

2- نگهداری غاز توام در چراگاه و در سالن

3- نگهداری متمرکز مدرن بر روی توری های پلاستیکی

در سالن در هر سیستم نگهداری باید لانه های تخم گذاری نیز منظور گردد که معمولا برای 60 قطعه غاز باید 24 لانه 45*45 سانتی متر وجود داشته باشد. به عبارتی دیگر هر 2.5 غاز یک لانه در نگهداری متمرکز مدرن مادرهای مصنوعی طبق معمولی یا برقی و یا گازی استفاده شود.

اغلب برای جوجه های از دانخوری های شبکه ای که پیرامونی به اندازه 130 سانتی متر دارند، استفاده می کنند که در این صورت برای 100 قطعه تعداد 2 عدد از آن را در نظر می گیرند . اگر دانخوری ناودانی باشد 2.5 متر آن برای همین تعداد کافی است.

آبخوری ها می توانند به هر شکل انتخاب شود مسئله مهم تامین آب مورد نیاز جوجه ها است .

سن بلوغ در نژاد ها متغییر و در رابطه با آن بین 10-12 ماهگی در نرها . 2-4 ماه زودتر در ماده هاست.

پرورش نژاد گوشتی :

1- نیمچه گوشتی : پرواربندی در سالن های بسته به مدت 60 تا 65 روز تا رسیدن به وزن حدود 4 کیلو گرم.

2-غاز مزرعه: پرورش در طول دو هفته در مزرعه با جیره آغازین و سپس فرستادن به مرتع و چرا کردن و ارسال به بازار در 18 هفتگی

3- پرورش نژادهای تخم گذار برا یتولید تولید تخم خوراکی

4 - پرورش غاز مادر برای تهیه تخم نطفه دار

5- پرورش دو منظوره برای تولید گوشت و تخم که به صورت سنتی است.

تولید مثل غاز:

تخمگذاری در غازها در اوایل پاییز شروع میشود . برای جمع آوری تخم غاز مخصوص جوجه کشی باید غازهای تخمی را مورد انتخاب قرارداد  و بهترین آن ها را از نظر وزن و تعداد تخم و سلامت بدن و بنیه انتخاب نمود .

معمولا غازهایی که جثه متوسط و وزن متوسطی دراند انتخاب می شوند. 

از چندماه قبل از جمع آوری تخم جوجه کشی ، غاز نر و ماده را با هم رها می کنند .

تشخیص غاز نر و ماده از یکدیگر در سنین جوانی دشوارتر است و اغلب غازهای نر وحشی تر و جثه بزرگتری دارند ولی غاز ماده طبعی ملایم و آرام و جثه متوسط و ترسوتر به نظر می رسد.

جوجه کشی تخم غاز:

طول مدت جوجه کشی غاز 30 روز است که 27 روز در ستر با دمای 37.7 و رطوبت 60 تا 65 و 3 روز آخر در هچر با  دما 37.2 درجه و رطوبت 80 درصد نگهداری میشود.

از یک تخم 150 گرمی یک جوجه 100 گرمی به وجود می آید.

تغذیه غازها:

با توجه به روش های نگهداری غازها، تغذیه آنها هم تغییر میکند. این مسئله در کشورهای مختلف با امکانات مواد غذایی آنها مربوط می گردد. زمانی که جوجه غازها را در سالن های بسته نگهداری می کنند . آنها را جیره های خاصی نیز تغذیه میکنند . غالبا جوجه و نیمچه و حتی غازهای بالغ را به صورت تلفیقی در سالن و چراگاه نگهداری کرده و برای هر سن در روش جیره خاصی را پیش بینی می کنند . در این جیره ها نسبت مواد متشکله آنها مانند پروتئین ، چربی و غیره از لحاظ کمی و کیفی متفاوت است.

جوجه کشی غاز : 

از انجا که در ایران اغلب مواد غذایی از خارج وارد می شود لذا همانطور که نگهداری غاز ها مقرون به صرفه است که غذا در مراتع پر علف و دائمی نگهداری شوند و قسمت اعظم مایحتاج غذایی خود را از طریق چرا در چراگاه بدست می آورند. غازها را می توان حتی در تمام فصول سال در چراگاه طبیعی نگهداری نمود بجز در زمان هایی که بسیار سود هستند که در این صورت باید غازها را به سالن هدایت کرده و به طور دستی تغذیه کرد.

مزارعی که علوفی فراوان دارند ضرورتی به دادن غذایی دستی نیست ولی در مراتعی که فقیر هستند تغذیه دستی باید انجام بگیرد. 

در هفته های اول زندگی می شود از جیره غذایی مخصوص جوجه ماکیان برای غازها استفاده کرد.

چون جوجه غازها رشد سریعی دادند و حدودا 220-450 گرم در هفته اضافه وزن پیدا می کنند لذا متناسب با این رشد کمیت غذایی آنها نیز افزایش می یابد.

 

جوجه غازهایی که به طور محدود و متمرکز در داخل سالن نگهداری می شوند دارای رشد سریعتری هستند تا جوجه هایی در چراگاه ها و یا به طور تلفیقی نگهداری می کردند ولی از سوی دیگر این رشد سریع در رابطه با مقدار غذایی که مصرف شده نمی تواند از لحاظ اقتصادی با تغذیه در چراگاه مورد مقایسه قرار گیرد. در زمستان که غازها در سالن هستند باید از علوفه  خشک و دانه های مختلف مانند ذزت، گندم و جو استفاده شود. غازها معمولا میل و رغبتی به خوردن علوفه سیلو شده از خود نشان نمی دهند مگر در مواقع اضطرار و آنهم اکثر سیلوی ذرت علوفه ای تعداد60 قطعه غاز در هر هفته یک بسته تقریبا 50 کیلو گرمی علوفه مصرف م یکند. مضافا هر غاز در روز مقدار 250 گرم غذای کنسانتره نیز لازم دارد. قابل تذکر اینکه در نگهداری با روش 1 و 2 دو درصد جوجه آوری تخم ها بیشتر از روش نگهداری 3 است.

 

این مقاله جهت آشنایی و معرفی پرورش غاز برای علاقمندان به پرورش طیور می باشد و مباحث تخصصی تر را در دوره های آموزشی با جزئیات بیشتر و کاربردی تر بیاموزید.

کارگستر برگزار کننده دوره های کاربردی پرورش غاز می باشد.

ارسال نظر

 
 
 

نظرات

در حال حاضر نظری ارسال نشده است

شما می توانید به عنوان اولین نفر نظر خود را ارسال نمایید

درباره کارگستر

      

موسسه کارگستر از سال 1386 در استان البرز(کرج) به شماره ثبت 1063 این افتخار را دارد که در استان البرز (کرج) در زمینه برگزاری دوره ه های آموزشی رشته های کشاورزی مانند : پرورش بلدرچین، مرغ بومی، بوقلمون، طیور و پرندگان زینتی و غیره همچنین دررشته های دامپروری مانند : پرورش دام سنگین، دام سبک، شترمرغ و.... همچنین در رشته های شیلات مانند: پرورش ماهیان سرد آّبی و گرمابی ، زالو، قورباغه و... همچنین در رشت های باغبانی و زراعت مانند : کشت گلخانه ای سبزی و صیفی ، کشت زعفران زمینی و گلخانه ای، کشت گیاهان دارویی و.... همچنین در رشته های حشره شناسی مانند : پرورش ملخ و عقرب شروع به فعالیت نموده است .

 مدیریت موسسه آتیه نگاه سبز کارگستر  توسط مهندس پیروز محمدخانی :

کارشناس آموزش و ترویج کشاورزی و بازنشسته سازمان جهاد کشاورزی استان البرز از سال 1386 تا هم

تماس با کارگستر

آدرس دفتر : کرج، میدان شهدا، ساختمان سلوک، طبقه سوم، واحد 15

شماره تماس : 02632285541

فکس : --

موبایل مدیریت : 09124644323


پست های الکترونیکی :

piruzmohammadkhani@gmail.com

گالری کارگستر

بازدیدهای امروز : 304
بازدیدهای دیروز : 394
کل بازدیدها : 168959