Preloader

پرواربندی شتر

  1. صفحه اصلی
  2. مقالات مشابه
  3. پرواربندی شتر
شتر حیوانی است که در قران مجید از آن چندين بار به‌عنوان آیاتی از آفرینش یادشده است.

آخرين گزارش سازمان جهاني اقتصاد در سال 2016، عوامل ريسك را براي تحولات اقتصادي قرن حاضر، 29 مورد مطرح نموده است. همه اين عوامل از پيش‌زمينه تغييرات اقليمي تبعيت مي‌كنند كه مهم‌ترين ويژگي مربوط به گرم شدن زمين ناشي از سوخت فسيلي (توليد دی‌اکسید کربن) و مواد مشابه مانند گاز متان است كه مورد آخر به حد زيادي به جمعيت و پرورش دام‌هاي اهلي براي رفع احتياجات بشر مربوط مي‌شود. نظر به ويژگي‌هاي بارز اين حيوان، بسياري از دانشمندان معتقد هستند با توجه به مخاطراتي كه در آينده دنيا با آن مواجه است بي‌ترديد شترها يكي از منجيان انسان‌ها خواهند بود.

در اکوسیستم گرمسيري و نیمه گرمسیری، با مشخصه‌هایی چون گرمای شدید، تبخیر فاحش، بارندگی جزئی آن‌هم با پراکنش نامنظم و اختلاف زیاد درجه حرارت در شبانه‌روز (که گاه به بیش از 35 درجه می‌رسد)، فقدان آب به‌ويژه آب قابل شرب كه عرصه را بر ادامه حیات هر موجودی تنگ مي‌كند، شتر تنها دامی است که با داشتن خصوصیات بیولوژیکی استثنایی در چنین شرایط دشواری زیست و تولید‏مثل می‌كند و با عادات چرایی خاص خود سبب حفظ و احیای این مراتع می‌شود. اين حيوان قادر است در دماي 40 درجه هوا و 50 درجه شن صحرا كه حيوان ديگري توان عبور ندارد، مسافر خود را به مقصد برساند. وجود شتر براي صحرانورد، راهبردي براي حضور در صحرا است و بدون او نمي‌توانند ادعاي ادامه حيات داشته باشند.

شترها نقش قابل‌توجهي در بقاء و حيات انسان‌ها به‌خصوص در بخش وسيعي از آفریقا و آسیا دارند. اين نقش عميق و شگرف موجب شده كه اين حيوان در اغلب جمعيت‌هاي روستايي و عشايري به بخشي از زندگي، فرهنگ و باورهاي مردم تبديل شود. به‌گونه‌اي كه در اين جوامع داشتن شتر مايه افتخار و نشان قدرت، معياري براي اعتبار اجتماعي و اساس بقاء خانواده و قبيله بوده و هست. مونس و راهگشای مردان به‌خصوص در شرایط سخت و مناطق بیابانی بوده است.

اگرچه به دلیل پيشرفت‌هاي چند دهه اخير نقش شتر در زندگي انسان‌ها کم‌رنگ‌تر شده و استفاده از آن در كارهاي كشاورزي، حمل‌ونقل و نيروي نظامي كاهش پیداکرده است، ولي هنوز هم در برخي مناطق به‌ويژه مناطق خشك و نيمه‌خشك زندگي بدون وجود شتر سخت و دشوار است. شتر براي ساكنين اين مناطق، تأمین‌کننده نيازهاي روزانه زندگي و هم وسيله‌اي براي كسب درآمد است. خوشبختانه در سال‌هاي اخير كاربردهاي جديدي براي شتر تعریف‌شده و استفاده از اين حيوان در صنعت گردشگري، فعاليت‌هاي ورزشي، مراسم، جشن‌هاي ملي و مذهبي و فيلم‌هاي تاريخي افزايش و گسترش‌یافته است و در خانواده شتر سانان شترهاي يك‌ کوهانِ به دلیل گستردگي و میزان جمعيت داراي بيشترين اثرات اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي هستند.

برای توسعه و پایداری مناطق حاشیه‌ای ‌بايد به بهره‌برداری منطقي و پايدار و حفظ ‌منابع ‌برای آیندگان توجه داشت. نزديك نيمي از مراتع كشور در وضعيت بسيار فقير و فقير قرار دارند كه به خاطر شرایط اقليمي، عمدتاً در آن‌ها گیاهان شور پسند و نباتات خاردار می‌روید و شتر مهم‌ترين ‌دامی که ‌با اين اقلیم تطابق یافته و تولیدمثل و بازده اقتصادی دارد. چنانچه مدیریت درستي بر اين مراتع اعمال شود، افزایش ظرفیت چند برابری جمعیت شتر و تولید محصولات آن را شاهد خواهيم بود. زيرا اگر حداقل درصد از این مراتع به پرورش شتر اختصاص ‌یابد و جهت هر نفر شتر مولد 50 هكتار مرتع در نظر گرفته شود‌، ظرفیت نهایی پذیرش‌ شتر در این زیستگاه‌ها در وضعیت فعلی مراتع، 400 هزار نفر شتر مولد (کل گله هزار نفر) برآورد مي‌شود که چند برابر جمعیت فعلی است و با توجه به در نظر گرفتن ‌روش‌هاي ‌جديد بهبود و توسعه مراتع، این رقم قابل‌افزایش خواهد بود.

برخلاف سایر دام‌های اهلي كه مسائل علمي پرورش دام پيشرفت فراواني پیداکرده و در بهبود و توسعه آن‌ها به کار گرفته مي‌شود، در مورد شتر اين بحث كمتر دخالت پیداکرده است و اطلاعات پرورش شتر بيشتر سینه‌به‌سینه از پدر به پسر انتقال‌یافته است و بازتابي از فرهنگ، آداب‌ورسوم مردم عشاير و پرورش‌دهندگان شتر در هر منطقه است. براي رهايي از اين حالت بايد سياست‌هاي پرورش علمي با اهداف توليدي متناسب با توانمندي‌هاي هرگونه و نژادي از شتر برنامه‌ريزي شود و بر آن اساس از علوم اصلاح نژاد، تغذيه، تولیدمثل، بهداشت، جايگاه و مديريت پرورش همراه با بالا بردن فرهنگ مديريت پرورش شتر دامداران، بهره جست. تا اين حيوان مانند ديگر دام‌هاي اهلي بتواند در چرخه اقتصاد و توليد (گوشت، شير، كرك، پوست، داروئي و فرآورده‌هاي بيولوژيك) نقش خود را ايفا نمايد. از طرف ديگر تنوع زياد و گستردگی شترها، ابزار و فرصت بسيار مناسبي است تا متخصصين علوم ژنتيك و اصلاح نژاد، به كمك دانش و تكنولوژي روز حداكثر استفاده را از اين حيوان ارزش ژنتيكي بنمايند.

 

    خلاصه ای از پرواربندی شتر:


🐫مراقبت‌های دوره نوزادی شتر

حساس ترين دوره زندگي هر دام، دوره نوزادي است. رعايت نکته هاي بهداشتي در هنگام زايمان و دادن آغوز پس از تولد به مقدار لازم بسيار مهم است. همچنين توجه به نوزاد براي خوردن شير مادر در ماههاي اول زندگي بسيار اهميت دارد. اگر اين نکته ها رعايت نشود، باعث کند شدن رشد نوزاد و حتي مرگ آن مي شود. اگر بچه شتر آزاد گذاشته شود تا بيشتر از اندازه معمول شير بخورد، دچار ناراحتي هاي معده و روده مي شود. به اين ترتيب، اسهال و مرگ و مير در بين نوزادها زياد مي شود. اگر شتر ماده شير زيادي داشته باشد، ابتدا روزانه تا يک ليتر شير به نوزاد داده مي شود. کم کم با بيشتر شدن سن نوزاد مقدار شير را هم زياد مي کنند. براي کنترل شير خوردن نوزاد بايد سرپستان هاي مادر را با کيسه يا تور سيمي سبدي شکل ببنديم که به آن مايه بند مي گويند. با اين کار بچه شتر نمي تواند هر موقع به پستان مادر دسترسي داشته باشد. در ابتداي تولد، با يک سرپستان مادر را در اختيار نوزاد قرار مي دهند سپس دو سرپستان و به مرور زمان بقيه سرپستان ها را در اختيار بچه شتر قرار مي دهند.

به طوري که در سن هشت تا نه ماهگي بچه شتر، تمام سرپستان هاي مادر را براي شير خوردن در اختيار او قرار مي دهند. يک شتر ماده خوب مي تواند تا ده ليتر شير توليد کند. از زمان تولد تا سه هفتگي نوزاد، سخت ترين زمان براي نگهداري بچه شتر است. زيرا در اين زمان بچه شترها بسيار حساس هستند. بيشترين تعداد مرگ و مير بچه شترها در اين دوره است. بچه شتر در سن يک هفتگي تا حدودي قوي تر شده و مي تواند مادر خود را در مرتع دنبال کند. در سن چهار تا پنج هفتگي بچه شتر، شروع به خوردن علف مي کند. در اين زمان با کم کردن شير روزانه او را وادار به خوردن علوفه مي کنيم. وزن بچه شتر در سه ماهگي حدود هفتاد و پنج تا هشتاد و پنج کيلوگرم است. در سن نه ماهگي بچه شتر را از شير مي گيرند. اما زماني که وضع علوفه مناسب نباشد تا سن پانزده ماهگي نيز مي تواند شير مادر را بخورد.
🐪🐪🐪

🐫تربيت شتر برای کارکردن

اگر بخواهيم از شتر استفاده به خصوصي بکنيم، بايد براي همان کار آن را تربيت کنيم، براي مثال شتري که در مزرعه کار مي کند بايد قوي و بزرگ باشد. شتري که بايد راه هاي طولاني را طي کند بايد اندام متوسط، چابک و تا حدودي سبک وزن باشد. همچنين شترهاي سواري هم بايد داراي دست و پاي بلند و کشيده و چالاک و تيزرو باشند، به اين شترها جمازه مي گويند. بعضي شترهايي را که براي باروري و جفت گيري زياد مناسب نيستند، مي توانيم اخته کنيم. با اين کار از به وجود آمدن شترهاي ضعيف که براي پرورش مناسب نيستند، جلوگيري مي کنيم. به علاوه از ناآرامي هاي فصل جفت گيري درگله نيز کم مي شود. نکته بسيار مهم اين است که براي حفظ قدرت بدني شتر نر بايد آن را در سن چهار تا شش سالگي اخته کرد.
🐪🐪🐪
🐫اصطبل شتر

اگر بخواهيم براي شتر اصطبل درست کنيم لازم است که تنها از سه طرف ديوار را بالا بياوريم. سپس يک سقف مناسب که آب باران وارد آن نشود بر روي اين سه ديوار قرار بدهيم. اما بايد دقت کرد که طرف باز اصطبل به سوي جهت وزش باد نباشد. به اين ترتيب، مي توانيم شترها را از باد و باران و نور خورشيد حفظ کنيم. اصطبل بايد در محل بلندتري نسبت به زمين هاي اطراف خود ساخته بشود. چون ممکن است آب باران در آن جمع بشود. براي هر شتر بايد از ديگر شترها حدود دو متر فاصله داشته باشد. اين کار باعث مي شود تا شترها آهسته تر غذا بخورند. همچنين شترهاي ضعيف نيز به اندازه کافي از غذاي موجود استفاده کنند. در تابستان، مي توان شترها را در فضاي باز که کف آن شن و ماسه باشد، نگهداري کرد.
🐪🐪🐪
🐫پرواربندی شتر

پرواربندي شتر در ايران به تازگي رواج پيدا کرده است. زيرا پرورش بيشتر از راه تغذيه دستي به خوبي انجام شده است. در پرواربندي، دست کم بايد تعداد شترها بيست نفر باشد تا نتيجه مناسبي داشته باشيم.

🐫دو نکته مهم و ضروري در پرواربندي

الف- ظاهر مناسب :

شترهايي که براي پرواربندي انتخاب مي شوند، بايد استخوان بندي درشت و کشيده داشته باشند. همچنين بيماريهاي پوستي نداشته و سالم باشند.

ب- جداسازي شترها :

در پرواربندي شتر بايد شترهاي ماده را جدا و دور از ديد شتر نر نگهداري کرد. به اين ترتيب شترهاي نر ناآرام نمي شوند و خوب غذا میخورند.

 ارسال نظر

 
 
 

نظرات

در حال حاضر نظری ارسال نشده است

شما می توانید به عنوان اولین نفر نظر خود را ارسال نمایید

درباره کارگستر

      

موسسه کارگستر از سال 1386 در استان البرز(کرج) به شماره ثبت 1063 این افتخار را دارد که در استان البرز (کرج) در زمینه برگزاری دوره ه های آموزشی رشته های کشاورزی مانند : پرورش بلدرچین، مرغ بومی، بوقلمون، طیور و پرندگان زینتی و غیره همچنین دررشته های دامپروری مانند : پرورش دام سنگین، دام سبک، شترمرغ و.... همچنین در رشته های شیلات مانند: پرورش ماهیان سرد آّبی و گرمابی ، زالو، قورباغه و... همچنین در رشت های باغبانی و زراعت مانند : کشت گلخانه ای سبزی و صیفی ، کشت زعفران زمینی و گلخانه ای، کشت گیاهان دارویی و.... همچنین در رشته های حشره شناسی مانند : پرورش ملخ و عقرب شروع به فعالیت نموده است .

 مدیریت موسسه آتیه نگاه سبز کارگستر  توسط مهندس پیروز محمدخانی :

کارشناس آموزش و ترویج کشاورزی و بازنشسته سازمان جهاد کشاورزی استان البرز از سال 1386 تا هم

تماس با کارگستر

آدرس دفتر : کرج، میدان شهدا، ساختمان سلوک، طبقه سوم، واحد 15

شماره تماس : 02632285541

فکس : --

موبایل مدیریت : 09124644323


پست های الکترونیکی :

piruzmohammadkhani@gmail.com

گالری کارگستر

بازدیدهای امروز : 286
بازدیدهای دیروز : 394
کل بازدیدها : 168941