Preloader

دانلود کنید و پرورش شتر را بیاموزید

  1. صفحه اصلی
  2. مقالات مشابه
  3. دانلود کنید و پرورش شتر را بیاموزید
شتر حیوانی است که در قران مجید از آن چندين بار به‌عنوان آیاتی از آفرینش یادشده است.

آخرين گزارش سازمان جهاني اقتصاد در سال 2016، عوامل ريسك را براي تحولات اقتصادي قرن حاضر، 29 مورد مطرح نموده است. همه اين عوامل از پيش‌زمينه تغييرات اقليمي تبعيت مي‌كنند كه مهم‌ترين ويژگي مربوط به گرم شدن زمين ناشي از سوخت فسيلي (توليد دی‌اکسید کربن) و مواد مشابه مانند گاز متان است كه مورد آخر به حد زيادي به جمعيت و پرورش دام‌هاي اهلي براي رفع احتياجات بشر مربوط مي‌شود. نظر به ويژگي‌هاي بارز اين حيوان، بسياري از دانشمندان معتقد هستند با توجه به مخاطراتي كه در آينده دنيا با آن مواجه است بي‌ترديد شترها يكي از منجيان انسان‌ها خواهند بود.

در اکوسیستم گرمسيري و نیمه گرمسیری، با مشخصه‌هایی چون گرمای شدید، تبخیر فاحش، بارندگی جزئی آن‌هم با پراکنش نامنظم و اختلاف زیاد درجه حرارت در شبانه‌روز (که گاه به بیش از 35 درجه می‌رسد)، فقدان آب به‌ويژه آب قابل شرب كه عرصه را بر ادامه حیات هر موجودی تنگ مي‌كند، شتر تنها دامی است که با داشتن خصوصیات بیولوژیکی استثنایی در چنین شرایط دشواری زیست و تولید‏مثل می‌كند و با عادات چرایی خاص خود سبب حفظ و احیای این مراتع می‌شود. اين حيوان قادر است در دماي 40 درجه هوا و 50 درجه شن صحرا كه حيوان ديگري توان عبور ندارد، مسافر خود را به مقصد برساند. وجود شتر براي صحرانورد، راهبردي براي حضور در صحرا است و بدون او نمي‌توانند ادعاي ادامه حيات داشته باشند.

شترها نقش قابل‌توجهي در بقاء و حيات انسان‌ها به‌خصوص در بخش وسيعي از آفریقا و آسیا دارند. اين نقش عميق و شگرف موجب شده كه اين حيوان در اغلب جمعيت‌هاي روستايي و عشايري به بخشي از زندگي، فرهنگ و باورهاي مردم تبديل شود. به‌گونه‌اي كه در اين جوامع داشتن شتر مايه افتخار و نشان قدرت، معياري براي اعتبار اجتماعي و اساس بقاء خانواده و قبيله بوده و هست. مونس و راهگشای مردان به‌خصوص در شرایط سخت و مناطق بیابانی بوده است.

اگرچه به دلیل پيشرفت‌هاي چند دهه اخير نقش شتر در زندگي انسان‌ها کم‌رنگ‌تر شده و استفاده از آن در كارهاي كشاورزي، حمل‌ونقل و نيروي نظامي كاهش پیداکرده است، ولي هنوز هم در برخي مناطق به‌ويژه مناطق خشك و نيمه‌خشك زندگي بدون وجود شتر سخت و دشوار است. شتر براي ساكنين اين مناطق، تأمین‌کننده نيازهاي روزانه زندگي و هم وسيله‌اي براي كسب درآمد است. خوشبختانه در سال‌هاي اخير كاربردهاي جديدي براي شتر تعریف‌شده و استفاده از اين حيوان در صنعت گردشگري، فعاليت‌هاي ورزشي، مراسم، جشن‌هاي ملي و مذهبي و فيلم‌هاي تاريخي افزايش و گسترش‌یافته است و در خانواده شتر سانان شترهاي يك‌ کوهانِ به دلیل گستردگي و میزان جمعيت داراي بيشترين اثرات اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي هستند.

برای توسعه و پایداری مناطق حاشیه‌ای ‌بايد به بهره‌برداری منطقي و پايدار و حفظ ‌منابع ‌برای آیندگان توجه داشت. نزديك نيمي از مراتع كشور در وضعيت بسيار فقير و فقير قرار دارند كه به خاطر شرایط اقليمي، عمدتاً در آن‌ها گیاهان شور پسند و نباتات خاردار می‌روید و شتر مهم‌ترين ‌دامی که ‌با اين اقلیم تطابق یافته و تولیدمثل و بازده اقتصادی دارد. چنانچه مدیریت درستي بر اين مراتع اعمال شود، افزایش ظرفیت چند برابری جمعیت شتر و تولید محصولات آن را شاهد خواهيم بود. زيرا اگر حداقل درصد از این مراتع به پرورش شتر اختصاص ‌یابد و جهت هر نفر شتر مولد 50 هكتار مرتع در نظر گرفته شود‌، ظرفیت نهایی پذیرش‌ شتر در این زیستگاه‌ها در وضعیت فعلی مراتع، 400 هزار نفر شتر مولد (کل گله هزار نفر) برآورد مي‌شود که چند برابر جمعیت فعلی است و با توجه به در نظر گرفتن ‌روش‌هاي ‌جديد بهبود و توسعه مراتع، این رقم قابل‌افزایش خواهد بود.

برخلاف سایر دام‌های اهلي كه مسائل علمي پرورش دام پيشرفت فراواني پیداکرده و در بهبود و توسعه آن‌ها به کار گرفته مي‌شود، در مورد شتر اين بحث كمتر دخالت پیداکرده است و اطلاعات پرورش شتر بيشتر سینه‌به‌سینه از پدر به پسر انتقال‌یافته است و بازتابي از فرهنگ، آداب‌ورسوم مردم عشاير و پرورش‌دهندگان شتر در هر منطقه است. براي رهايي از اين حالت بايد سياست‌هاي پرورش علمي با اهداف توليدي متناسب با توانمندي‌هاي هرگونه و نژادي از شتر برنامه‌ريزي شود و بر آن اساس از علوم اصلاح نژاد، تغذيه، تولیدمثل، بهداشت، جايگاه و مديريت پرورش همراه با بالا بردن فرهنگ مديريت پرورش شتر دامداران، بهره جست. تا اين حيوان مانند ديگر دام‌هاي اهلي بتواند در چرخه اقتصاد و توليد (گوشت، شير، كرك، پوست، داروئي و فرآورده‌هاي بيولوژيك) نقش خود را ايفا نمايد. از طرف ديگر تنوع زياد و گستردگی شترها، ابزار و فرصت بسيار مناسبي است تا متخصصين علوم ژنتيك و اصلاح نژاد، به كمك دانش و تكنولوژي روز حداكثر استفاده را از اين حيوان ارزش ژنتيكي بنمايند.

 

 

 دانلود کنید:

http://uupload.ir/view/is7o_شتر.pdf/ 

    ارسال نظر

 
 
 

نظرات

در حال حاضر نظری ارسال نشده است

شما می توانید به عنوان اولین نفر نظر خود را ارسال نمایید

درباره کارگستر

       

 

 

آموزشگاه و موسسه کارگستر از سال 1386 تا کنون (1398) در استان البرز(کرج) به شماره ثبت 1063 این افتخار را دارد که در استان البرز (کرج) در زمینه برگزاری دوره ه های آموزشی رشته های کشاورزی مانند : پرورش بلدرچین، مرغ بومی، بوقلمون، طیور و پرندگان زینتی و غیره همچنین دررشته های دامپروری مانند : پرورش دام سنگین، دام سبک، شترمرغ و.... همچنین در رشته های شیلات مانند: پرورش ماهیان سرد آّبی و گرمابی ، زالو، قورباغه و... همچنین در رشت های باغبانی و زراعت مانند : کشت گلخانه ای سبزی و صیفی ، کشت زعفران زمینی و گلخانه ای، کشت گیاهان دارویی و.... همچنین در رشته های حشره شناسی مانند : پرورش ملخ و عقرب شروع به فعال

تماس با کارگستر

آدرس دفتر : کرج، میدان شهدا، ساختمان سلوک، طبقه سوم، واحد 15

شماره تماس : 02632285541

فکس : --

موبایل مدیریت : 09124644323


پست های الکترونیکی :

piruzmohammadkhani@gmail.com

گالری کارگستر

بازدیدهای امروز : 290
بازدیدهای دیروز : 388
کل بازدیدها : 106019